Svetska čuda *Kineski zid*

piše: Kujundžić Jana III3, zamenik urednika

Početak gradnje Kineskog zida vezuje se za prvog kineskog cara Ćin Š’ huanga, koji je započeo njegovu gradnju kako bi zaštitio svoju zemlju od upada Huna. Gradnja je počela u 5 veku p.n.e. a završen je tek u 16. Veku ! Veliki kineski zid nazvan je još i „najduže groblje na svetu“, jer je mnogo ljudi umrlo u njegovoj gradnji, navodno koštala je života više od milion ljudi. Poredjenja radi dužinа svih kineskih odbrаmbenih zidovа podignutih u poslednjih 2.000 godinа je oko 21.000 km. obim Zemlje je 40.000 km.
Na njemu postoji cak 10000 osmatracnica, koje su svojevremeno, bile potpuno iskoriscene, tako da ni jedna nije bila prazna kada je to bilo potrebno.
Suprotno opštem verovanju, Veliki zid, ma koliko bio velik, ne može se videti sa Meseca.
Ako ste se ikad zapitali ko je izmislio gradjevinska kolica to su bili Kinezi I prvi put su ih koristili u gradnji zida.
Zid se sastoji od više međusobno povezanih ili nepovezanih delova različite starosti i načina gradnje.
Kineski je zid 1987. godine upisan na UNESCO-v popis svetske baštine u Aziji i Okeaniji, a 2007. je izabran među sedam svetskih čuda.

Evropski dan jezika

26. septembar - Evropski dan jezika, obeležen je manifestacijom 'Dan društvenih igara'. Na časovima stranih jezika tokom celog dana igrale su se društvene igre na italijanskom, engleskom, francuskom, španskom, nemačkom i ruskom jeziku: Ludo, Snakes and Ladders, Schwarzer Peter, Spooky Science, Blokus, Viaggio in Italia, The Deck of Conversations, Snap!, Kontour, Entdecke Wissen, Le jeu de l'oie i mnoge druge, a najbolji takmičari dobili su i simbolične nagrade. Poster su ...(opširnije)

 
Flex prezentacija

Ognjen Popović, učenik odeljenja IVr, alumnista Flex programa, održao je u ponedeljak 18.09.2023. prezentaciju o Flex programu Vlade Sjedinjenih Američkih Država koji u U Republici Srbiji postoji od 2015. Učenici odeljenja II5, II6, II1, IIr, I1, I2, IVr stekli su potrebne informacije, znanja i veštine koje se odnose na navedeni program. Ognjen Popović je govorio o programu, proceduri prijave i potrebnim uslovima, nastavnom procesu u Americi, o organizaciji smeštaja i ...(opširnije)