Intervju

Da li stara poslovica: „Progovori pa ću ti reći ko si „važi i dalje i koliko mlade generacije obraćaju pažnju na nju, da li čitaju lektiru na letnjem raspustu, da li je savremeno dopisivanje SMS-porukama uništilo savremeni srpski jezik govorila je profesorka Biljana Grujičić za užičke „Vesti“ i prenosimo deo intervjua.

-Evidentan je izostanak čitanja beletristike kod mlađe populacije. Školski program lektire dugo nije revidiran, tako da su izmene koje se sporadično pojavljuju uglavnom kozmetičke prirode. Lektira u maloj meri prati stvarni život i interesovanja mladog čoveka. Tematika preporučene literature vrlo je udaljena od onoga što mlade zanima.

-Zbog čega je došlo do takvog negativnog stava prema čitanju, da li je za to kriv samo školski program?

-Naravno da ne, profesori u školama su pravi mađioničari i oni se svojski trude da mlade zainteresuju za čitanje, koriste najrazličitije metodičke tehnike, organizuju pozorišne predstave, radionice, čitalačke klubove. Međutim, u današnje vreme svi žele nešto što je instant, brza senzacija, brzo uživanje, brzo rešenje. To, naravno, književnosti ne ostavlja dovoljno prostora, a o razvijanju nekih trajnih vrednosti i da ne govorimo, poput bolje pismenosti, načina izražavanja, bogaćenja rečnika i hajde, zašto ne i nekih društvenih i socioloških zaključaka. - kaže profesorka Grujičić

-Možemo li šta učiniti učenike okrenemo, ili vratimo čitanju, ili je knjiga izgubila bitku sa drugim medijima?

-Kako god konzumirali književnost, zavaljeni u omiljenoj fotelji ili, sa elektronskog čitača, trajne vrednosti koje čitanje donosi su nezamenjive. Izloženost previše brzim senzacijama, poput video i kompjuterskih igrica dovodi do otuđenosti među mladima. Uostalom i mediji mogu dosta doprineti popularizaciji književnosti, ali svakako tome ne doprinose izdavačke kuće koje objavljuju skraćena i prepričana izdanja književnih klasika. Književnost nudi i funkcionalna znanja, u osvajanju novih poslovnih sfera morate se dobro služiti primarnim komunikacionim sistemom - jezikom i imati razvijen rečnički fond. - naglasila je profesorka Grujičić.

Literarni konkurs „Kikini dani”

Manifestacija „Kikini dani” ove godine organizovana je po 10. put, a ustanovljena je u znak sećanja na Tijanu Petrović Kiku, aktivistkinju Udruženja i borca za stvaranje izjednačenih mogućnosti, unapređenje položaja osoba sa invaliditetom i njihovu inkluziju. Ova jubilarna manifestacija održana je u subotu 18. marta 2023. godine u Narodnom pozorištu u 17 časova.
Žiri literarnog konkursa istakao je da je ove godine bilo mnogo više radova iz svih škola zlatiborskog okruga ...(opširnije)

 
Sećanje na pogrom na Kosovu

Prigodnim tekstom koji se čitao u školi podsetili smo se na nemile događaje iz naše istorije i obeležili sećanje na pogrom na Kosovu koji se desio 2004. godine. Mart je koban mesec za srpsko stanovištvo na Kosovu. Pre 42 godine 16. marta albanski ekstremisti su zapalili Pećku patrijaršiju, a danas, 17. marta 2023. godine navršava se 19 godina od antisrpskog pogroma na Kosovu i Metohiji. Profesorka istorije Snežana Nedeljković istakla ...(opširnije)