I dok je u svim gradovima stanovnike okupirala praznična groznica, Užičani su vodili borbu, ni manje ni više, nego sa problemom pijaće vode. Iako je Užice bilo poznato kao grad sa najsvežijom i najčistijom vodom, ove zime naš grad zavijen je u crno, ne samo zbog smoga,već i udarnom vešću kako građani ne mogu da piju vodu sa svojih slavina, kao ni da pripremaju hranu istom.
Naime, problem je nastao kada je u akumulacionom jezeru Vrutci, odakle se ceo grad snabdeva vodom, pronađena ogromna količina alge Plnathotrix rubescens , koja oslobađaju toksine, tačnije cijanobakteriju. Nakon što su sledećeg dana zabeleženi incidenti u prodavnicama, jer su građani u panici želeli da prigrabe što više kanistera vode, širom grada postavljene su cisterne, odakle građani mogu da se snabdevaju vodom. Kao i uvek sumnjičavi, građani nisu bili sigurni ni u ispravnost vode sa cisterni. Par dana, nakon zvanične objave o neispravnosti vode, građani su očekivali da neko preuzme odgovornost za novonastali problem, koji izgleda i nije tako novi. Dok je vlast ćutala i ubeđivala nas da je prioritet rešavanje trenutne situacije, a da ćemo kasnije o krivcima, građani su odlučili da neće da ćute. Tako je ubrzo na društvenoj mreži Facebook osnovana grupa pod nazivom Užice neće da ćuti. Užičani su komentarisali ne samo probleme sa vodom, vazduhom, već i mnoge druge. Već 5. januara oštećeni građani su se okupili ispred gradske Opštine, gde su izrazili svoje nezadovoljstvo, držali govore upućene gradskoj i republičkoj vlasti, odlučno podizali transparente i simbolično ispred opštinskih vrata ostavljali prazne čaše. Protest je nazvan ''Protest praznih čaša''. Na red je došlo hemijsko prečišćavanje vode hlorom, od kog je bila veća šteta nego korist, jer se broj cijanobakterije povećao. Odlučeno je da se užički vodovod spoji sa Sušačkim vrelima, koja pripadaju opštini Čajetina, tako što će se u što kraćm vremenskom roku izgraditi cevovod u dužini od dva kilometra. Kako vlasti najavljuju, problem bi trebao da bude rešen sredinom februara.
O tome šta je prouzrokovalo da Užičani nemaju zdravu pijaću vodu, malo se govori. Neki kažu da su problem ilegalno sagrađene vikendice u blizini jezera čije kanalizacije odlaze u jezero, neki kažu da je problem to što više nema ribe koja se hrani ovom algom i da su vlasti zaboravile da se ta riba povremeno ubacuje jezero jer ne može sama da se razmnožava, neki kažu da je problem aerodrom Ponikve koji se nalazi odmah iznad jezera, bombardovanje, pravljenje lažne uzbune kako bi grad dobio novac za renoviranje brane, da problem postoji još od 2009. godine... Zvaničnih obrazloženja još uvek nema. Smatra se da je svakako ljudski faktor u pitanju. Kažu da voda u Užicu više nikada neće biti kao ranije i da bi sanacija i prečišćavanje mogli trajati godinama.
Stariji sugrađani kažu da su oni odavno primetili da je voda crvenkastija nego ranije. Nešto mlađi su kivni jer godinama plaćaju ekološku taksu. Najmlađi su razočarani što vanredno stanj neće uticati na početak drugog polugodišta, jer je voda obezbeđena u svim školama.
Na Republičkom takmičenju iz srpskog jezika i jezičke kulture koje je održano 28. maja 2023. godine u Tršiću, učestvovale su tri naše učenice: Milica Vukašinović I6, Dunja Đurić IIIr i Tamara Kolašinac IV2.
Milica Vukašinović osvojila je prvo mesto sa maksimalnih 20 poena. Učenicu je pripremala profesorka Milena Stričić!
Učenica Dunja Đurić je bila blizu trećeg mesta, falio joj je samo 1 poen, a njena profesorka je Dušica Vitorović.
Učenicu Tamaru Kolašinac ...(opširnije)
U okviru nedelje Crvenog krsta, 16. maja održano je takmičenje u realističkom prikazu povreda stanja i oboljenja. Učenice naše škole Vanja Jovanović, Lena Špijunović, Jelisaveta Saratlija i Lena Minić učestvovale su na takmičenju i sa veoma dobrim rezultatima plasirale se dalje na međuregionalno takmičenje. ...(opširnije)