Setimo se da je 27. januar - Savindan

BORIS TANOVIĆ

U smiraj januara, kao i svake godine, uvek, kao obaveza, ali i želja za održavanjem uspomene na Rastka Nemanjića po rođenju, dođe proslava i obeležavnje ovog praznika. Pored Tesle, Lazara, Ðure Jakšića, Njegoša i Karađorđa sigurno jedan od nosioca srpske nebeske slave. Sveti Sava, malo je reći da je utemeljivač nezavisne Srpske pravoslavne crkve, prvi srpski arhiepiskop, učitelj i tako do sutra možemo nabrajati sva njegova dostignuća.
Rodivši se u Rasu oko 1174., kao najmlađi sin velikog župana srpskog Stefana Nemanje i supruge mu Ane, po svom mestu rođenja nadenuli mu retko, ali zaista predivno ime Rastko, koje ga je u mladosti pratilo. Danas ga svi znamo kao Svetog Savu. Od oca je na upravu dobio Zahumlje, a on nimalo zainteresovan za svetovno - vladarski život pobeže na Svetu Goru, zamonaši se u ruskom manastiru Sv. Pantelejmon i dobi ime Sava. Kasnije je, po napuštanju prestola i činu zamonašenja Stefana Nemanje u Sv. Simeona Mirotočivog, sa ocem sagradio prvi i jedini srpski manastir na Svetoj gori, božanstveni Hilandar.
U maticu se vratio da nad očevim moštima pomiri zavađenu stariju braću oko mesta na vladarskom prestolu Stefana i Vukana.
Izborio je i autokeflnost Srpske pravoslavne crkve 1217. godine, a vaseljenski patrijarh ga je imenovao za prvog srpskog arhiepiskopa. Putovao je po svetu, učio ljude dobrim manirima, pomagao siromašnima, a posle Svetog hodočašća umro je u povratku iz Jerusalima u bugarskom Trnovu 27.1.1236. po julijanskom kalendaru.
Sinovac mu je, i tada novopečeni kralj Vladislav, preneo mošti u svoju zadužbinu Mileševu. Zloćudna turska tiranija je na sve moguće načine vršila teror nad Srbima svih 5 vekova, a u toku 16. stoleća, posle sloma ustanka, Sinan - paša je u cilju da se napaćeni Srbi još više zaplaše, odneo Savine mošti iz Mileševe na Vračar i tu ih spalio. Smatra se da je mesto današnjeg velelepnog Hrama Svetog Save bilo baš stecište tragičnog pokušaja osmanskih zločinaca da se u narodu zaboravi na sva dela prvog srpskog prosvetitelja ( spaljivanje moštiju ), kakvih danas nažalost nema, a i neće biti. A možda se čeka, novo osvajanje otadžbine, koja je sa svih strana pritisnuta neprijateljskim uticajima, da opet međ rajom proradi srpski prkos i ponos i da na scenu ispliva neki novi čudotvorni spasitelj poput Save. Da oživi srpsko čojstvo i junaštvo. Srpsku nebesku slavu. Ovozemaljske nažalost nema, jer na sve načine, zajedno sa vlašću srpski nacionalni identitet krećući se prema, "božanstvenoj" EU polako sve duplje tone u mutnoj vodi.
Ali i da napomenemo da Užička gimnazija, časopis Gimnazijalac, koji propagira očuvanje srpskog nacionalnog integriteta i užički entuzijazisti nikad neće zaboraviti dela srpskih junaka.
Predstava "PRINC RASTKO - MONAH SAVA" po tekstu Milovan Vitezović i u režiji Nemanje Hadži Jovanovića izvedena je večeras za širi auditorijum u 19 sati na maloj sceni Narodnog pozorišta.
Priča se zasniva na istorijskim događajima; dinamična porodična predstav sa smehom, svađama i intrigama koja prati najupečatljivije trenutke života Svetog Save, u izvođenju talentovanih srednjoškolaca.
A i jutros se lomio kolač u najstarijoj užičkoj školi, kada je takođe izvedena ova predstava u okviru programa za ovaj Savindan.
Redakcija "Gimnazijalca" svim učenicima, profesorima i zaposlenima u nekadašnjoj "realki", ali i porodicama koje slave danas i poštovacima lika i dela Svetog Save čestita školsku slavu.
Za sam kraj, pročitajte jednu od mnogobrojnih legendi vezanih za Svetog Savu koji je takođe i pisao žitija, tipike i delo "Zakonodavstvo".
Sveti Sava je u dva navrata (1229. i 1234. godine) iz Budve polazio za Palestinu u poseti hrišćanskih svetilišta u Svetoj zemlji.
Prema legendi, prilikom kretanja na hodočašće nastalo je veliko nevreme i brod kojim je trebalo putovati čekao je sklonjen u zavetrini ostrva Sveti Nikola nedaleko od Budve. Čekajući na obali, Sveti Sava je u vodu bacao kamenčiće, od kojih se kažu stvorio put do ostrva, kojim su on i njegovi pratioci potom došli do broda. Ostrvo sa kog je Sava čekao brod je povezano sa Budvom podmorskim sprudom Tunja, na kojem se za vreme oseke vodostaj spušta na svega pola metra, pa se gotovo može pregaziti baš zbog kamenčića koje je prema mitu prvi srpski arhiepiskop bacao.
Na slikama ispod možete videti kako najmlađi Užičani zamišljaju Rastka Nemanjića i ekskluzivne fotografije sa jutrošnje i večerašnje predstave "PRINC RASTKO - MONAH SAVA".

Republičko takmičenje iz srpskog jezika i jezičke kulture

Na Republičkom takmičenju iz srpskog jezika i jezičke kulture koje je održano 28. maja 2023. godine u Tršiću, učestvovale su tri naše učenice: Milica Vukašinović I6, Dunja Đurić IIIr i Tamara Kolašinac IV2.
Milica Vukašinović osvojila je prvo mesto sa maksimalnih 20 poena. Učenicu je pripremala profesorka Milena Stričić!
Učenica Dunja Đurić je bila blizu trećeg mesta, falio joj je samo 1 poen, a njena profesorka je Dušica Vitorović.
Učenicu Tamaru Kolašinac ...(opširnije)

 
Takmičenje Crveni krst

U okviru nedelje Crvenog krsta, 16. maja održano je takmičenje u realističkom prikazu povreda stanja i oboljenja. Učenice naše škole Vanja Jovanović, Lena Špijunović, Jelisaveta Saratlija i Lena Minić učestvovale su na takmičenju i sa veoma dobrim rezultatima plasirale se dalje na međuregionalno takmičenje. ...(opširnije)

AKTUELNE VESTI
  Jeste li spremni deco?

  „Jonizijuće zračenje i njegov uticaj na sredinu“ iz ugla odeljenja IV5

  (ANKETA): Kako gimnazijalci ocenjuju protekli Jugoslovenski pozorišni festival?

  XX JPF: Užička publika nagradila domaću predstavu

  „Kazimir i Karolina“ osvojili čak 6 ARDALION nagrada na 20. JPF - u i pored najniže ocene publike!?

  VII festivalski dan: ‪#RadniNaslovAntigona Zagrebačko kazalište mladih Zagreb

  VI festivalski dan: „Svrati, reče čovek ili san o zavičaju“ Narodno pozorište Užice

  Motivacioni govor čuvenog imperatora izazvaće revoluciju u Vama

  V festivalski dan: „Urnebesna tragedija“ Crnogorsko narodno pozorište Podgorica

  Kazimir i Karolina: Sladoled i ringišpil odneli realnost fašizma koji dolazi

  IV festivalski dan: „Kazimir i Karolina“ Atelje 212 Beograd

  III festivalski dan: „Životinjska farma“ Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca Rijeka

  II festivalski dan: „Divlje meso“ Narodno pozorište Sarajevo

  Sve je spremno za 20. JDF (UŽIVO)

  Kurt Vonegat: 8 pravila za pisanje dobre priče

  UMETNOST NA DLANU, ODRŽANA KONFERENCIJA ZA MEDIJE POVODOM NAJEVE 20. JUGOSLOVENSKOG POZORIŠNOG FESTIVALA (8.10 – 14.10.)

  Jeste li spremni za novi Francuski filmski karavan?

  Realizujte svoje ideje uz pomoć „Divac nacionalnog fonda“, predavanje 29. oktobra u amfiteatru

  Repertoar gradske kulturne kuće do kraja oktobra

  USKORO „Gimnazijalac specijal“

  Rođendan najvećeg političara 21. veka

  Repertoar bioskopa Art od 8. do 14. oktobra

  Šta nam to donosi 20. novembarski Jugoslovenski pozorišni festival?

  Čorba od kanarinca“ u Narodnom pozorištu. Uz „Gimnazijalac“ besplatno do karata

  Promocija knjige „Odjeci u provaliji: Antologija erskog aforizma“ u Gradskoj biblioteci

  Počela redovna prodaja karata za 20. Jugoslovenski pozorišni festival

  Preminula Usnija Redžepova

  „Dani ruske kulture u Užicu“ povodom obeležavanja Dana grada

  Repertoar Narodnog pozorišta u Užicu za oktobar

  Google, srećan rođendan!


1 2 3 [4] 5 6 7
Prva   Prethodna    Sledeća   Poslednja