Поводом 185-годишњице од оснивања Ужичке гимназије одржана је Свечана седница Наставничког већа и Свечана академија.
На Свечаној седници Наставничког већа говорили су бивши професори, директори и ученици школе: генерал Мирко Шуљагић, бивши директор Блаже Чубрило, професорка у пензији Душанка Никачевић, доктор Марија Антић и професор ЕТФ-а др Завиша Гордић. На Свечаној Академији присутне је поздравила градоначелница града Ужица др Јелена Раковић Радивојевић и директорка школе, а након тога је изведена представа коју су припремили ученици уз помоћ наставница Ирине Гудурић и Хаџи Бојане Јовановић. У програму су учествовали и чланови Хора "Златиборска вила". (галерија фотографија)
О јубилеју су писали локални медији Инфоера и Огласна табла.
Поводом 185 година од оснивања Ужичке гимназије, Стручно веће наставника страних језика наше Школе организовало је, током септембра 2024. године, литерарни конкурс на енглеском, француском, руском, немачком, италијанском и шпанском језику под називом ,,Врата“(The Door/ La porta/ Die Tür/ La porte/ Дверь/ La puerta). На конкурс су стигла 34 рада, од којих су, на велико изненађење свих, више од половине биле песме. И већина награђених ученика су, тако, млади песници различитих сензибилитета и стилова писања.
Победничке радове и фотографије са доделе награда можете пронаћи овде.
Поводом прославе 185 година постојања Ужичке гимназије у холу школе постављена је изложба плаката манифестација које су професори и ђаци наше школе организовали у години јубилеја. Изложбу су припремили и поставили ученици IV2, Борис Кончар и Алекса Вуковић са професорком Миленом Стричић.
Овим поводом изашао је посебан број школског часописа Гимназијалац који је на својим странама испратио културне, уметничке и спортске манифестације у школи, а које су биле посвећене прослави. Часопис можете преузети овде.
Представници ученичког парламента Ужичке гимназије и ученице одељења IVр заједно са директорком Биљаном Грујичић и професорком енглеског Данком Ковачевић присуствовали су
свечаности поводом Дана Града - 9. октобра, у Народном позоришту. Ученици Ужичке гимназије, сада бруцоши, Вук Шиљковић и Урош Бурлић добили су награде за остварене успехе у претходној школској години. Поносни смо на наше ученике.
У четвртак 10. октобра 2024. одржан је заједнички родитељски састанак ученика, родитеља, представника Полицијске управе, лекара, одељенских старешина и директора школе у вези са предстојећом екскурзијом матураната у Грчку. На састанку је било речи о безбедносним ризицима и начина понашања ученика у иностранству. Надамо се да ће ученици донети лепе успомене са екскурзије.
Центар за социјални рад – Ужице традиционално обележава Дечију недељу и месец посвећен старијим лицима. Тим поводом 08.10.2024. године на Тргу партизана одржан је трећи по реду Сајам услуга социјалне заштите.
Oвим поводом је организован литерарни конкурс "Моја породица"
за ученике основних и средњих школа. Ученик Ужичке гимназије Јован Гогић I5 је на овом литерарном конкурсу освојио је прву награду. Директорка Центра Слађана Рогић уручила је награду ученику Јовану Гогићу. Ученик је награђен је и громогласним аплаузом након што је свој рад прочитао пред присутном публиком на Сајму. Захвалница Ужичкој гимназији, за дугогодишњу успешну сарадњу, уручена је педагогу школе Емилији Станковић.
Опширније извештај и више слика са овог догађаја можете видети овде.
У петак, 4. октобра 2024. године, у згради Ректората у Београду, одржано је 20. јубиларно финале такмичења за најбољу технолошку иновацију. У конкуренцији од преко 80 иновативих идеја, тим „Чујемо вас” из Ужичке гимназије је освојио ПРВО место у категорији средњих школа! Андрија Јанковић II2, Јагош Ђурковић II2, Вељко Маринковић II4, Лука Максимовић II5 и Богдан Кузмић II6, под менторством професорке Бранкице Скорковић, вредно су радили скоро годину дана на свом пројекту D-Code, иновативном уређају преводиоцу знаковног језика у говорни и обратно... (опширније)
Прилог РТС-а о нашим победницима можете погледати овде.
У афитеатру Ужичке гимназије 27. септембра 2024. је одржано предавање ,,Роботика и гимназијалци“ коме је присуствовао велики број ученика и професора. Предавање је одржао Завиша Гордић, бивши ученик наше школе, а сада научни сарадник ЕТФ-а у Београду. Oн је на врло занимљив начин говорио о развоју роботике и практичној употреби робота у разним сферама друштвених и техничких наука.Током предавања истакао је је и значај српских научника на развој робота и њихову успешну сарадњу са многим научним институцијама у свету. Како годинама уназад добијамо похвале од ЕТФ-а у Београду које се односе на добре резултате наших ученика који уписују електротехнику, Завиша је истакао значај гимназијског образовања и ширину коју оно даје, а која је веома битна за примену роботике у разним сферама живота. (галерија слика са овог догађаја)
03. октобар је национални празник - Дан уједињења Немачке. Ученице II3 и II4 су учествовале у овој ваннаставној активности. У холу школе су истакнуте типичне речи и изрази Источне Немачке.
Ученице: Јана Матић, Уна Крејовић, Хелена Вучковић, Ђурђина Јанковић, Андреа Петровић, Анђела Бацетић, Анђела Лазаревић и Дуња Гавовић.
У оквиру посете Граду Ужицу амбасадор Финске Никлас Линдквист, са својом супругом Трејси Долан, посетио је и Ужичку гимназију, школу од посебног значаја за наш град. У разговору са његовом екселенцијом господином Линдквистом, директорка школе Биљана Грујичић, посебно се интересовала за фински образовни систем, који је међу најбољим у свету. Након срдачног разговора, у Свечаној сали Ужичке гимназије проф. др Владимир Перић одржао је предавање „Финска књижевност у времену и простору“, а затим и кратак Kahoot квиз за ученике. Наши ученици и професори су овим предавањем имали јединствену прилику да се упознају са најважнијим личностима и делима финске књижевности. Више слика можете погледати овде.
Програм Еразмус плус је један од највећих програма ЕУ који финансира, подстиче и подржава пројекте мобилности у области образовања, младих и спорта. У Ужицу су 26. септембра 2024. истовремено одржана два семинара окружног нивоа у извођењу фондације Темпус, а у организацији програма Еразмус плус. Један семинар је одржан на Учитељском факултету, а други у Студентском центру у Крчагову. На овим семинарима учесници су упознати са програмом Еразмус плус и одржане су радионице на којима су разматрани различити примери пројеката који би могли да буду остварени. Основна идеја је да се ојачају одређене области у раду школе кроз курсеве и радне посете у школама ЕУ у којима су ти проблеми добро решени. Један од разлога организације ових семинара јесте чињеница да школе западне Србије из школских управа Ужице, Чачак и Ваљево имају најмањи број пројеката Еразмус плус у Србији. Овом семинару присуствовали су директорка школе Биљана Грујичић и помоћник директора Дејан Цвијетић. Више о програму Еразмус плус можете да видите на њиховом сајту.
Потписивањем уговора 28. августа 2024.године, Ужичка гимназија је постала учесница програма размене ученика западног Балкана, организације РYЦО (Регионал Yоутх Цооператион Оффице), а уз подршку Европске Уније, Герман Цорпоратион-а и ГИЗ-а. У периоду од 25-28.септембра 2024. у Врњачкој Бањи, одржана је обука за професоре координаторе пројекта, где су се упознали са својим будућим партнерима програма и где су заједно радили на осмишљавању програма размене.... (опширније)
Поводом 26. септембра – Европског дана језика, ученици и професори Ужичке гимназије припремили су кратак видео у коме су показали како говоре стране језике и тако, на најбољи начин, промовисали важност и лепоту учења језика уопште.
У четвртак 12.09. 2024 , у 12: 55 у кабинету 27 одржана је прва конститутивна седница ученичког парламента. Након седнице одржан је састанак са директорком Биљаном Грујичић. Претходни председник ученичког парламента Урош Ерић пружио је подршку, присуствовао је састанку и симболично је предао функцију новоизабраној председници Марини Кнежевић... (опширније)
Јелисавета Саратлија, ученица III3 и алумниста FLEX програма Владе САД, одржала је презентацију овог програма за двадесетак ученика првог и другог разреда Ужичке гимназије. Јелисавета је говорила о томе како функционише програм од пријавног процеса, преко боравка у САД, до повратка у Србију. Описала је свој живот у америчкој породици и дала пуно савета младим гимназијалцима у вези са пријавом и одласком у Америку.
У Свечаној сали Ужичке гимназије, у уторак 10. октобра, отворена је изложба под називом „Поновно стварање светаˮ Радомира Верговића, познатог ужичког сликара, илустратора и карикатуристе. Ова свечаност је уприличена поводом прославе јубилеја 185 година Ужичке гимназије... (опширније)
Отварању изложбе је присуствовала и Ужичка телевизија ТВ5 која је на својој Facebook страници објавила и прилог о овом догађају.
Ужичка гимназија је и овог 2. 9. 2024. године дочекала још једну нову генерацију ученика првог разреда. Потрудили смо се да им почетак остане у лепом сећању. Ученицима су се пригодним говором обратили ученици Јана Вукотић III1 и Вукашин Јелисавчић III6. Уз полетну музику, шарени балони полетели су са прозора библиотеке, носећи за сваког новог ученика порукицу добродошлице. Поруке су за своје нове другаре припремили ученици старијих разреда, чиме већ на почетку негујемо дух заједништва, један од предуслова за добре темеље и успех.
Више слика са дочека можете погледати овде.
Распоред смена:
Спискови првака друштвено-језичког и природно-математичког смера распоређених по одељењима:
Свим ученицима желимо срећан почетак школске године и пуно успеха!
Ужичка гимназија је, 28. августа 2024. године, потписивањем уговора постала једна од 30 "супер школа” Србије. На престижном догађају ”Упознајте супершколе у Србији” у хотелу Метропол oрганизација RYCO (Regional Youth Cooperation Office) је окупила све школе из Србије које су учеснице и носиоци овогодишњег програма размене са околним земљама, бившим југословенским републикама, а све у циљу основне идеје ове организације, а то је помирење и превазилажење разлика и конфликта из прошлости. Читаву организацију, па и овај пројекат подржавају Министарство просвете, ЕУ, као и влада Републике Немачке... (опширније)
Ужичка гимназија је и ове године добила Националну ознаку квалитета за међународни eTwinning пројекат ,,Poetry for a Sustainable Future 2023/2024”, у коме успешно учествује
од 2019. године заједно са гимназијама из Италије, Турске и Шведске. Ову ознаку додељују Национални тим за подршку у Србији и Фондација Темпус члановима eTwinning заједнице. Наставницима и ученицима ово признање представља додатну
потврду спроведених пројектних активности, као и подстицај за даљи рад, а установама – признање за квалитет рада и отвореност ка међународној сарадњи. У образложењу овогодишњег признања додељеног Ужичкој гимназији стоји и следеће: ,,Идеја пројекта Sustainable Poetry већ неколико година уназад окупља ученике Ужичке гимназије који воле поезију да, кроз различите активности, али и усвајањем нових техника писања песама на задату тему, искажу своју креативност, индивидуалност и спремност на сарадњу са другим учесницима на eTwinning порталу. Израда заједничке антологије песама на тему климатских промена и њихов приказ путем плаката у излозима широм града представља изузетан начин за промоцију стваралаштва, али и заједништва, како на локалном тако и на европском нивоу. Препорука је, а уједно и молба, да се овакав пројекат прикаже и искуства пренесу широј просветној заједници.“
Регионална телевизија Лав плус, са средиштем у Ужицу, направила је прилог о нашем бившем ученику, Урошу Ерићу, који је ове школске године завршио четврти разред природно-математичког смера и већ другу годину за редом предводио Ученички парламент. Прилог о Урошу можете погледати на овом линку.
Проф. др Биљана Грујичић, директорка наше школе и професорка српског језика и књижевности, за портал "Зелена учионица" је говорила о приметном успеху ђака Ужичке гимназије на пријемним испитима. Чланак, настао као одговор на питање у чему је тајна успеха, можете прочитати на овом линку.
Ове године обележено је 110 година од Церске битке и прве победе над Централним силама у Првом светском рату. Захваљујући сарадњи Друштва српских домаћина Ужица и Друштва историчара Ужица, 18.08.2024, организована је за ученике основних и средњих школа, професоре и суграђане посета Текеришу и присуство историјском часу. Чланови Историјске секције Ужичке гимназије Немања Матијевић, Војин Бојковић, Душан Николић, Марица Томић, Анђела Лазаревић и Теодора Милосављевић са професорком историје Снежаном Недељковић и психологом Драганом Радовић били су учесници у култури сећања на славне претке, јунаке Цера. Овом приликом полазници су се духовно окрепили посетом манастирима Ћелије и Лелић, где почивају мошти Аве Јустина и владике Николаја Велимировића, кога су током мисије у Енглеској и Америци од 1915-1919. назвали ,,трећом армијом" за српску и југословенску ствар. Погледајте слике са овог догађаја.
У нашем граду се од 10. до 14. јула организују МОСИ-игре за такмичаре са територије Србије, Црне Горе и Босне и Херцеговине.Након свечаног отварања на градском стадиону, такмичења у шаху ће се одржавати у Ужичкој гимназији и врло смо поносни на то. Гимназијалци су узели учешће у организацији такмичења, а ученици спортских одељења Гимназије достојно ће представљати свој град.
Као и претходних година, наши матуранти су оправдали сва очекивања својих професора и постигли запажене резултате на пријемнима за Медицински факултет, али и за многе техничке факултете.
Проф. др Душан Попадић, продекан за наставу Медицинског факултета БУ, је изјавио да су најуспешнији кандидати на пријемном из Ужичке гимназије, а за њима су ученици београдских гимназија Прве, Треће, Девете, Десете, Четрнаесте, као и да из тих школа долазе кандидати са најбољим успехом већ две године.
Упсхе наших матураната подстакао је и редакцију РТС-а да направи прилог о нашој школи за Дневник 2. Уколико желите да погледате овај прилог, достављамо вам линк (прилог почиње у 27:00 и траје до 29:20).
Са задовољством смо угостили господина Станисласа Пјереа, директора Француског института у Београду и саветника за сарадњу и културу. Разговарали смо о учењу француског језика, о успесима наших ученика на школском Делфу и на такмичењима. Разговарали смо о нашој будућој сарадњи на језичким и
културним програмима.
Вук Шиљковић, матурант и ђак генерације наше школе, присуствовао је овом свечаном догађају. Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар угостио је најбоље ученике и њихове родитеље двадесет другу годину заредом.
Свака средња школа у Србији предлаже ђака генерације међу матурантима, коме Фондација за културу и образовање Престолонаследника Алекандра уручује диплому и пригодан поклон као признање за изузетне резултате које је остварио у средњој школи.
Тим који чине ученици првог разреда: Јагош Ђурковић I2, Андрија Јанковић I2, Вељко Маринковић I4, Лука Максимовић I5 и Богдан Кузмић I6, заједно са професором ментором Бранкицом Скорковић, пласирали су се у финале, тј. нашли су се у топ 6 школа Србије са својим пројектом Ђкод, високо технолошким уређајем за превод језика глувонемих у говор или текстуални језик и обратно. Пут до овог финала ће трајати тачно годину дана, од новембра 2023. и завршиће се у октобру 2024. када ће тим имати шансу да се бори за главну награду од чак милион динара тако што ће летос спровести још једно истраживање, затим снимити кратак филм и на крају имати финалну презентацију свог целокупног пројекта у Ректорату у Београду. У току тих годину дана учествовали смо на неколико тренинга и успешно смо реализовали два веома компликована задатка, при чему је наш пројекат прошао вишеструке измене и дораде који су нам, на крају, донеле и учешће у финалу са још 5 школа из целе Србије.
Ово је велики успех за наше прваке у озбиљној конкуренцији од 80 школа учесница из целе Србије, нарочито што ми нисмо стручна школа, нити смо имали предмет предузетништво у настави наше школе. Ни сами ђаци нису ученици рачунарског одељења, а професор ментор је професор енглеског језика. Ово је први пут да наша школа учествује на овом такмичењу које постоји већ 20 година и сматрамо да је и досадашњи пласман велика ствар! Остаје само да дамо све од себе у финалу и достојно представимо нашу школу.
На основу ПИСА тестирања на узорку Ужичке гимназије настава математике оцењена је као натпросечна. Ученици Ужичке гимназије остварили су 534 поена у просеку, док је просек за гимназије у Србији 513 бодова. Просечан број бодова за све школе у Србији је 440, а просек земаља ОЕЦД-а је 472. Ученици су, осим провере знања, анкетирани и о настави математике. У тој анкети настава у Ужичкој гимназији оцењена је као креативна. Ученици су у анкети одговорили позитивно у датим процентима на следеће тврдње:
Моји наставници цене креативност ученика 72,41%.
Моји наставници ме подстичу да осмислим оригиналне одговоре 62,86%.
У школи ми се даје шанса да изразим своје идеје 65,52%.
Ученици Ужичке гимназије уз изузетну подршку професора ментора такмичили су се у 2023/24. и освојили 89 места (једно од прва три) на Окружним нивоима такмичења и 23 на Републичким нивоима, као и квалификацију за Међународну филозофску олимпијаду.
Свечана додела диплома одржаће се у петак 14. јуна у 18 сати у Свечаној сали школе. Списак награђених ученика и наставника можете погледати овде.
У Центру за културну деконтаминацију вечерас је додељена новоустановљена награда „Борка Павићевић“ за јавни гест, а прва лауреаткиња је Ружица Марјановић, професорка српског језика и књижевности из наше школе.
Каратак интервју који је Ружица дала за локалну телевизију ТВ5 можете погледати на њиховом YouTube каналу.
Наставничко веће Ужичке гимназије прогласило је матуранта Вука Шиљковића (IVр) за Ученика генерације за школску 2023/24. Вукови успеси током гимназијског школовања су наведни у докменту који можете отворити кликом на линк.
У оквиру обележавања Светског дана без дуванског дима, 31.5, a који је ове године обележен под слоганом "Заштитимо децу од утицаја дуванске индустрије", али и стално актуелне борбе против алкохолизма, ученици три одељења другог разреда друштвено – језичког смера су, уз подршку професорке Мирјане Којадиновић, покренули значајан пројекат који је интегрисао наставне садржаје хемије у циљу едукације о штетним ефектима дувана и алкохола на здравље... (опширније)
Данас је у сали Народне библиотеке у Ужицу, новинарка РТС-а Јелена Божовић одржала изузетно занимљиво предавање о Животи Вранићу коме су присуствовале директорка Биљана Грујичић и професорке Снежана Јевђовић, Наташа Смиљанић и Данијела Савић. Јелена Божовић је и аутор документарног филма о Животи који је рађен у продукцији РТС-а. Топла препорука је да га погледате јер су у њему забележена жива сведочења о Животи, и то од стране његових школских другова, наших познатих Ужичана, као и његовог најбољег пријатеља, Радојка Максића. Радојко Максић и аутор је књиге „Дневник из болнице Кири” у којој говори о акциденту у Винчи и лечењу страдалих у Француској.
У нашој школи је 2012. године обновљен фонд ,,Живота Вранић“ из ког се награђује најбољи матурант Ужичке гимназије за остварена постигнућа из физике. Живота Вранић је некада био најбољи ужички гимназијалац и најбољи студент ПМФ-а у Београду. Године 1958. у Нуклеарном институту "Винча" десио се акцидент у коме је са још пет својих колега Живота озрачен леталном дозом зрачења од које је касније и преминуо. Његове преживеле колеге основале су фонд шездесетих година прошлог века, али су средства фонда обезвређена у доба инфлације те је фонд угашен.
Диплома за Животу признање је за једно несебично и племенито пријатељство, жеља да се истина памти и не заборави, признање нашим ученицима за рад и посвећеност и нада да ће се на свом путу стално усавршавати и превазилазити границе научних сазнања.
Ученици Основне школе "Нада Матић" у пратњи професорке српског језика и књижевности Биљане Ваљаревић 23.05.2024. године посетили су Ужичку гимназију. Посета је организована за све заинтересоване ученике четири одељења 8. разреда у оквиру промоције гимназијских смерова за упис у наступајућу школску 2024/2025.годину. Више о овој посети можете прочитати у извештају који смо припремили.
Наши ученици: Неда Лојаница III3 и Вук Шиљковић IVр, били су главни актери чланка на сајту UNICEF-а у оквиру интервјуа на енглеском језику о квалитету ваздуха у нашем граду. Преко портала U-report и уз помоћ UNICEF-а, анкетирали су своје вршкање у школама у Ужицу. Ово није први пут да се сусрећемо са дискусијама о квалитету ваздуха нашег града. Такође су део радне групе која се бави решавањем проблема квалитета ваздуха у Ужицу.
Ученици првог разреда: Андрија Јанковић I2, Вељко Маринковић I4, Лука Максимовић I5 и Богдан Кузмић I6, заједно са професором ментором Бранкицом Скорковић, учествовали су на Пројектној недељи која је одржана ове године 14. маја у Техничкој школи "Иван Сарић" у Суботици. Ова традиционална манифестација се реализује још од 2007. године где ученици приказују своје техничко умеће и чији је основни мото: Идеаја, реализација, презентација. Ове године се такмичило 102 пројекта са најразличитијим идејама и тимовима различитих узраста. Наш тим: Чујемо вас! са пројектом Д-код први пут учествује на овом такмичењу и у категорији гостујућих школа и осваја 7. место, као и пажњу медија и свих присутних на овој манифестацији.
Више фотографија са овог догађаја можете погледати на линку.
Екипа Јутарњег програма РТС-а је поразговарала са нашим тимом и тај видео прилог можете погледати на YouTube каналу школе.
Пријављивање ученика и подношење спортске документације у Спортској гимназији и спортских одељења при гимназијама (непосредно у нашој школи) ће бити реализовано од четвртка до суботе, 6-8.06.2024. године, од 8.00 до16.00 часова.
У складу са упутствима Министарства просвете, науке и технолошког развоја о упису ђака у спортска одељења, обавештење у вези Потврде Фудбалског савеза Србије о постигнутим резултатима можете пронаћи на овом линку.
15. маја 2024. године у Гимназији „Таковски устанак“ у Горњем Милановцу одржана је свечана додела награда најбољим такмичарима на конкурсу за најбољи видео на страном језику који је, под називом Happy End, организовала ова изузетна школа. Свечаности у Милановцу присуствовали су и ученици II5 Ужичке гимназије, Марко Ћоровић, Лена Јокић и Исидора Тотовић, победници овог такмичења, са професорком Јеленом Ћоровић.
15. маја 2024. године у свечаној сали Ужичке гимназије, одржан је забавно-музички програм под називом „Времеплов“, којим је Стручно веће за стране језике обележило 185 година од оснивања Школе. У програму је учествовало четрдесетак ученика свих разреда, који су сликом, речју, музиком, песмом и игром подсетили присутне на значајне догађаје из историје Ужичке гимназије, Ужица, Србије и света од 1839. године до данас. Програм су помогли: Народно позориште, Уметничка школа, Музичка школа „Војислав Лале Стефановић“, професор ове школе Александар Јовановић и Мирјана Илић, сценски маскер и власуљар. Више фотографија са овог догађаја можете погледати овде.
Последњих дана је наша школа изазвала велику пажњу јавности због резултата наших ученика на државним такмичењима. Прилог новинара ТВ Нова покушава да открије која је тајна успеха матураната Ужичке гимназије. По њиховим речима: "У мору суморних вести, ужички гимназијалци су ти који увек пошаљу искру светлости, наде и поноса овог града". Прилог можете погледати овде.
Данас је директорка школе Биљана Грујичић, присуствовла конференцији о менталном здрављу „Заједно за ментално здравље", која је одржана у Палати Србије. Конференција је одржана под покровитељством супруге председника Републике Србије, госпође Тамаре Вучић. Модератор о менталном здрављу у постконфликтном окружењу била је проф. др Славица Ђукић Дејановић са излагањем на тему „Виши нивои знања младих о менталном здрављу - одговор на масовне трауматизме".
Три ученика Ужичке гимназије: Анђелина Вучетић, Урош Бурлић и Филип Влашковић, у пратњи директорке Ужичке гимназије Биљане Грујичић, 12. маја 2024. године су били у Пироту где је одржано Државно такмичење из историје. Сва три ученика показала су сјајно знање, а два друга места, која су им обезбедила ослобађање од пријемног испита, освојили су Урош Бурлић (проф. ментор Светлана Миловановић) и Филип Влашковић (проф. ментор Будимир Радојичић). Председник Друштва историчара Момчило Павловић срдачно је поздравио оба ученика.
"На другом фестивалу хорова основних школа града Ужица додељени су споразуми о сарадњи Града, установа културе и установа образовања. Испред наше школе Споразум од стране градоначелнице преузела је ученица Маша Шишић, матуранткиња Ужичке гимназије, која је у претходном школском периоду остварила запажене резултате на такмичењима."
У Ужичкој гимназији се традиционално одржава бесплатна припремна настава из математике за осмаке, а поводом уписа нове генерације ученика са посебним способностима за рачунарство и информатику.
Анализа пробног пријемног и увид у радове ће се обавити у суботу, 11. маја од 10:45h до 11:45h у читаоници (кабинет број 8 на првом спрату).
У оквиру недеље сећања и заједништва можемо продубити и сећање на време страдалништва нашег народа у усташким логорима смрти. Монахиња Марија Антић из манастира Јасеновац кроз изложбу својих радова на којима су представљена деца мученици из логора подсећа нас на тај трагични део наше прошлости. Изложбу Свети новомученици јасеновачки у светлости Васкрсења приредили су Музеј жртава геноцида у сарадњи са Историјским архивом. Изожба је прилагођена свим узрастима и препоручујемо да је посетите у Историјском архиву, до 15 сати. Изложбу су посетили ученици III2 одељења са професорком историје Душицом Илић и педагогом школе Емилијом Станковић.
На Академији струковних студија Западна Србија, Одсек Ужице, 16.04.2024. године и 17.04.2024. године, др Сандра Стојадиновић Јовановић је реализовала радионицу „Породични бизнис – наша искуства“ којој су присуствовали ученици наше школе.
Директорка Ужичке гимназије, Биљана Грујичић, била је гост емисије "У центру пажње" телевизије ТВ5 из Ужица. Наше суграђане је упознала са успесима најбољих ученика школе, активностима и радом наставника, ваннаставним активностима и плановима за будућност. Емисију можете погледати на YouTube каналу телевизије ТВ5 .
Републичко такмичење Књижевна олимпијада одржано је 21. априла у Сремским Карловцима. Поносни смо што се са такмичења враћамо са две прве и једном другом наградом.
Награђени ученици су:
1. Марија Пантић IV4, прво место (ментор Милена Стричић)
2. Урош Бурлић IV7, прво место (ментор Хаџи Бојана Јовановић)
3. Ања Васиљевић I1, друго место (ментор Љиљана Смиљанић)
Ученик наше школе Филип Влашковић из одељења IV4 освојио је награду на литерарном конкурсу организованом поводом стогодишњице сећања на песника Душана Васиљева. Конкурс је организовала Гимназија "Душан Васиљев" из Кикинде. Награду му је уручила педагог Ужичке гимназије Емилија Станковић.
Са Републичког такмичења из другог страног језика одржаног 13. априла 2024. године на Филолошком факултету у Београду, наши ученици вратили су се са чак 11 диплома. Списак најуспешнијих такмичара и њихових освојених места можете погледати на нашој страници посвећеној такмичењима.
Биљана Спаловић
Ужичка гимназија добила је признање од Електротехничког факултета у Београду за подршку наставно-научном процесу на овом факултету. Највећи број ученика наше школе уписује и завршава овај факултет, према важећој статистици овог факултета у последњих 5 година. Осим наше гимназије признање су примиле и гимназије из Ваљева, Чачка, Крушевца, Пожеге, Смедерева, Шапца и неке београдске гимназије. Признање је у име наше школе примила директорка школе Биљана Грујичић. О овоме догађају можете више прочитати и на сајту ЕТФ-а.
На државном такмичење из физике које је одржано је 6. 04. 2024. у Београду, учестовали су ученици Ужичке гимназије Вук шиљковић, Маша Шишић, Филип Павловић и Тадија Томашевић у пратњи професорки Снежане Јевђовић и Цмиљке Васовић. О њиховим успесима можете прочитати на станици посвећеној такмичењима.
26. марта одржано је Франкофоно вече у сарадњи три школе: Ужичке гимназије, Музичке школе „Војислав-Лале Стефановић“ и Економске школе. Бројна публика уживала је у извођењима француских шансона, француске поезије, као и инструменталних композиција француских композитора. Погледајте слике са овог догађаја.
У недељу 24. марта одржано је Окружно такмичење из енглеског језика у Ужичкој гимназији. На такмичењу је било 172 пријављена ђака сва четири разреда Златиборског региона. Домаћини су им биле представнице Стручног актива за стране језике: Светлана Гавриловић, Јелена Ћоровић и Данка Ковачевић, као и директорка школе Биљана Грујичић. Посебну помоћ у организацији пружили су ученици IV разреда рачунарског одељења. Такмичари су били распоређени по кабинетима са називима градова на енглеском говорном подручју. Списак ученика који су се пласирали на републичко такмичење можете пронаћи на страници посвећеној такмичењима.
Усклопу обележавања Светског дана вода, Ученички парламент Ужичке гимназије се придружио акцији чићшења обале реке Ђетиње и градске плаже. Новинари РТС-а су направили прилог у склопу емисије "Ово је Србија" о нашим гимназијалцима и професорима који су придружили овој акцији са жељом да обале реке Ђетиње буду зелене и чисте, али и циљем да пробуде еколошку свест свих суграђана. Прилог можете погледати на сајту РТС-а на овом линку.
Организатор Српске олимпијаде је Пожаревачка гимназија уз подршку Српског филозофског друштва. Такмичење се састоји у писању есеја на задату тему. Тема је цитат неког од познатих филозофа, а ученицима су понуђена четири таква цитата или теме. Један од циљева ове манифестације јесте популаризација филозофије, али утиче се и на развијање аргументованог изражавања. Представник Ужичке гимназије на такмичењу је ученик одељења IV7 Урош Бурлић. Ментор: наставник филозофије Зорица Старчевић.
Ужичка гимназија је 16. марта 2024. године била домаћин Окружног такмичења из физике. Наши гости били су професори и ученици из Пријепоља, Бајине Баште, Пожеге, Ариља, Нове Вароши и Сјенице. На такмичењу су учествовала 34 ученика. Следећи ниво такмичења је Државно такмичење у Београду.
На Окружном такмичењу из књижевности Књижевна олимпијада одржаном у Ариљу, 17. 3. 2024. године учествовало је 15 ученика Ужичке гимназије. Наши ученици постигли су изузетне резултате, а списак награђених 10 ученика можете пронаћи на нашој страници посвећеној такмичењима. Четворо пласираних на Републичко такмичење у Сремским Карловцима 21. априла 2024. године су: Исидора Тотовић II5, Сања Тодорић III5, Урош Бурлић IV7 и Марија Пантић IV4.
У години јубилеја Ужичке гимназије наши бивши ђаци донирали су нам рачунарску опрему. Велику захвалност дугујемо Алекси Синовићу и његовој фирми "Том том" из Београда која је школи донирала рачунарску опрему.
Ученици наше школе, Ива Мићић из IVр и Урош Бурлић из IV7, гостовали су у емисији У центру пажње телевизије ТV5 из Ужица. Са водитељком програма су разговарали о својим гимназијским данима, искуствима и знањима која су стекли, али и о својим плановима за будућности. Уз угла матураната представили су Ужичку гимназију на најбољи могући начин и показали да је знање и те како у моди. Емисију можете погледати на YouTube каналу TV5 телевизије.
Поводом обележавања Међународног дана безбедног интернета, ученице наше школе Анастасија Гредељевић llр, Миа Антић llр и Јана Вукотић ll1 одржале су, са професорком Милијаном Аћимовић, предавање ученицима ОШ „Нада Матић“ на тему „Безбедност на интернету“.
У марту 2023.године посредством Италијанског института за културу, учествовали смо на конкурсу Министарства спољних послова Италије за набавку уџбеника и књига за школе у којима се учи италијански језик.Након потврдног одговора, школска библиотека богатија је за тридесетак наслова који се могу користити у настави и учењу италијанског језика. Захваљујемо се на сарадњи Италијанском институту за културу.
У периоду од 7. до 9. фебруара 2024. године, директорка школе Биљана Грујичић присуствовала је стручном скупу Заједница гимназија Србије на Палићу. Представници Министарства просвете и Националног просветног Савета говорили су о актуелностима у области просветног система, као и о актуелним изменама Закона о средњем образовању и о положају гимназијског образовања.
Ужичка гимназија једна је од десет гимназија које се налазе у Председништву гимназија Србије.
У уређењу наше свечане сале значајну улогу је одиграла Уметничка школа. Дугујемо велику захвалност директорки Ивани Стаматовић, професорки Јелени Гускић и ученицима Уметничке школе. Они су осликали витраже на кружним прозорима Ужичке гимназије и, уз мотиве флоре и фауне, заувек окупали светлошћу простор свечане сале.
На Купу Војводине, који је одржан од 09-11.02.2024. године у Новом Саду, ученик II р одељења Матеја Трипковић освојио је златну медаљу у јуниорској конкуренцији ваздушним пиштољем. Честитамо Матеји на изузетном успеху и желимо му пуно среће у даљем такмичењу.
Већ пуних 16 година, тачније речено од 2008. године, у Ужичкој гимназији се уочи школске славе, а у част првог српског архиепископа и просветитеља Светога Саве, одржава Светосавски концерт. Што се тиче Свечана академија поводом Савиндана, ове године је одржана мало другачије, уместо у школи, програм је одржан у Народном позоришту... (опширније)
Ученик Ужичке гимназије, Андрија Тошић из одељења IIс, такмичио се на Зимским олимпијским играма младих у Јужној Кореји у две трке. Репрезентативац је Србије и у Гангвону је освојио 60. место у трци на 7,5км у дисциплини класика са 4:36 минута заостатка за победником, док је претходно у спринту освојио 61. место. Носио је заставу Србије на свечаном затварању Игара. После великог признања и прилике да се такмичи са најбољима у свом узрасту на свету, наш Андрија Тошић ће учествовати и на Светском првенству за млађе од 23 године у Планици од 5. до 11. фебруара.
Школа је у јануару 2024. добила Европску ознаку квалитета за eTwinning пројекат Poetry for a Sustainable Future 2023, у коме је учествовала у школској 2022/2023. години.
Друго полугодиште почиње у понедељак, 22. јануара, и то:
Напомињемо да је у складу са актуелном епидемиолошком ситуацијом неопходно да се сви придржавамо општих мера превенције и заштите од грипа, вируса и других респираторних обољења.
Марија Несторовић, представник Ино Едукације – Центра за школовање у иностранству из Београда, одржала је презентацију активности ове компаније за ученике другог и четвртог разреда.
Данас је у Школи је одржано међународно онлајн такмичење из енглеског језика под називом Best in English, које организује Czech-Us из Чешке Републике уз подршку чешког Министарства просвете. На такмичењу су учествовала 52 ученика свих разреда. О резултатима можете прочитати на страници о такмичењима.
Дана 31. августа 2023. године, Школа је добила Националну ознаку квалитета за међународни eTwinning пројекат Poetry for a Sustainable Future у коме је учествовала у 2022/2023. Пројекат је настављен и ове школске године са истим партнерима, средњим школама из Трелеборга, Шведска, Кјаравале Чентралеа, Италија и Килиса, Турска. Пројектни тим Ужичке гимназије чини петнаестак ученика другог, трећег и четвртог разреда. Координатор пројекта је Светлана Гавриловић.